Na środku oceanu Spokojnego leży składający się z trzech archipelagów piękny kraj Kiribati. Na 33 płaskich, koralowych wyspach rosną palmy, a przez większość roku świeci słońce. Przez archipelagi przechodzi zarówno równik, jak i 180 południk, tak więc Republika Kiribati jest jedynym krajem na świecie położonym na wszystkich czterech półkulach Ziemi. I choć wydawać by się mogło, że to raj na Ziemi, jego mieszkańcy borykają się z problemami związanymi ze zmianami klimatycznymi oraz cywilizacyjnymi.
Najwyższy punkt Kiribati znajduje się na zaledwie 81 m. n. p. m., kraj ten jest jednym z najniżej położonych na świecie. Podnoszący się poziom wód w oceanach, w perspektywie zaledwie 50 lat grozi zatopieniem całego archipelagu, a już dziś mocno komplikuje życie mieszkańcom niżej położonych terenów. Jednym z takich miejsc jest wioska o nazwie Poland, czerpiąca inspirację z kultury i tradycji naszego kraju. Jej mieszkańcy zmagają się z regularnymi podtopieniami oraz dużą ilością odpadów plastikowych znoszonych przez prądy morskie w ich okolice.
Nad globalnym rozwiązaniem problemu zmian klimatycznych i dbałością o środowisko naturalne debatują politycy na wysokich szczeblach władzy, pozostaje mieć nadzieję, że wprowadzane zmiany systemowe pozwolą zdążyć nam na czas ocalić świat takim, jakim go znamy. Natomiast z problemami, które występują lokalnie, tu i teraz, trzeba radzić sobie na różne sposoby. Czasem z pomocą przychodzą ludzie przejawiający inicjatywę, pomysłowość, dobre serca lub posiadający wizje i praktyczne umiejętności techniczne. Taką osobą niewątpliwie jest Agnieszka Witkowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych. Studia ukończyła pracą magisterską pt. „Poland for Poland”.
Praca dyplomowa Agnieszki Witkowskiej to projekt serii obiektów modułowych stojących na palach. Każdy budynek może funkcjonować samodzielnie lub w konfiguracji z innymi. Zgodnie z założeniami wykorzystane do ich konstrukcji będą lokalne, łatwo dostępne oraz tanie materiały, takie jak części palmy kokosowej oraz przypływające drogą oceaniczną plastiki. Najważniejszym modułem jest centrum recyklingu, w którym mieszkańcy będą mogli przetapiać plastik na materiały konstrukcyjne, służące do budowania kolejnych budynków. Nowe domy będą pełnić funkcje mieszkaniowe, zbierania wody deszczowej, a także upraw warzyw i owoców. „Ten projekt to podróż w głąb innej cywilizacji, ale przede wszystkim w głąb samej siebie. Wielki dowód na to, że można być tak blisko, będąc jednocześnie tak daleko. Projekt nie zakończył się w dniu obrony. To przygoda, która dopiero się rozpoczyna. W rozumieniu kultury i architektury przestrzeni kulturowych nie skala jest bowiem najważniejsza, ale bliskość. Bliskość drugiego człowieka, autentycznych emocji i ważnych dla świata problemów.” – mówi Agnieszka Witkowska.
W ramach współpracy z organizacją Saving Kiribati Movement udało się pozyskać ziemię pod budowę obiektów. „Cały czas pracujemy, wiele się dzieje. Obecnie w głównej mierze skupiamy się na pozyskaniu wsparcia finansowego oraz architektonicznego w zakresie opracowania projektu wykonawczego. Zbieramy lokalne materiały Kiribati, takie jak piasek, liście palmy kokosowej, które wysyłamy do Polski. To w Polsce będą robione próbki materiałów budowlanych wykonanych z plastiku oraz palmy kokosowej.” – mówi Agnieszka Witkowska.
Projekt Poland4Poland od strony prawnej wspiera Fundacja JWP Pomysł Patent Zysk. Eksperci przygotowali m.in. umowę licencyjną dotyczącą wykorzystywania oryginalnych fotografii Kiribati przez osoby, które wsparły dotychczas ten projekt. Dodatkowo Fundacja JWP wspiera Panią Agnieszkę Witkowską w bieżącym doradztwie prawnym, przede wszystkim dotyczącym szeroko rozumianych praw własności intelektualnej, które zawsze należy zabezpieczyć z odpowiednim wyprzedzeniem przy tego rodzaju przedsięwzięciach.
Trzymamy kciuki za Polskę po drugiej stronie globu!