Blog

Różnorodność, to klucz. Jest sztuką utrzymywania równowagi, daje możliwość zwinnego zarządzania i stanowi podstawę sukcesu firmy

gru 28, 2022

Rok podwójnego Jubileuszu, 30-lecia kancelarii JWP i 10-lecia Fundacji JWP Pomysł Patent Zysk, który świętowaliśmy razem z naszymi Klientami, Partnerami i Przyjaciółmi dobiega końca. Ten czas obfitował w wiele interesujących wydarzeń i działań, które na zakończenie roku warto przypomnieć.

2022 to był „rok spotkań”, taką symbolikę ma cyfra, która zdominowała nasz jubileuszowy rok. I chociaż jako pragmatyczni rzecznicy patentowi, inżynierowie i prawnicy nie jesteśmy przesądni, miało to dla nas miły symboliczny wydźwięk. I spełniło się, choć inaczej niż zaplanowaliśmy! Nasz jubileusz okazał się czasem spotkań, ale też pomocy osobom dotkniętych wojną za naszą wschodnią granicą.

#30latJWP

Tegoroczny Prima Aprilis świętowaliśmy hucznie! Dokładnie 30 lat temu, 1 kwietnia 1992 roku, założona została kancelaria Jan Wierzchoń & Partnerzy, obecnie JWP Rzecznicy Patentowi.

Zdążyliśmy już przywyknąć do zmiennych warunków panujących w dzisiejszych czasach i jesteśmy zawsze podwójnie przygotowani na nowe wyzwania i niespodziewane okoliczności. Dlatego też śnieżyca na naszym wiosennym pikniku urodzinowym nie była dla nikogo dużym zaskoczeniem, ani przeszkodą dla wspólnej zabawy, której celem (jak zawsze) była zmiana naszego świata, choć odrobinę, w lepsze miejsce. 

50 dzieci z Ukrainy przyjętych pod opiekę Ośrodka Opiekuńczo – Leczniczego w Pilaszkowie, które obdarowaliśmy ogromną ilością najpotrzebniejszych rzeczy

100 posadzonych drzew w okolicznej szkółce leśnej (buków, brzóz, świerków i grabów)! 

4 nowe, przestronne i ciepłe budy dla psów ze schroniska w Korabiewicach.

#galaJWP

Punktem kulminacyjnym obchodów podwójnego jubileuszu była gala jubileuszu kancelarii i fundacji JWP, która odbyła się 3 czerwca w Małej Warszawie. Była to wspaniała okazja do dobrej zabawy, rozmów, obcowania ze sztuką i bycia razem w gronie pracowników, klientów i przyjaciół JWP.

Galę jubileuszu kancelarii i fundacji JWP uświetniły obrazy i obecność ukraińskiej artystki Natalii Pastuszenko. Dzieła przywodzące na myśl twórczość Gustava Klimta czy Marca Chagalla, można było podziwiać przez cały wieczór. Spotkanie było też okazją do zbiórki funduszy dla projektu Polskiej Akcji Humanitarnej SOS Ukraina. Podczas wieczoru odbyła się także premiera filmu o naszej kancelarii „Różnorodność spraw i ludzi”.

35 000  złotych dzięki zaangażowaniu wszystkich gości gali, pracowników i wspólników kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi oraz ukraińskiej malarki Natalii Pastuszenko, zasiliło konto Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz akcji „SOS Ukraina”

8 sprzedanych obrazów podczas charytatywnej wystawy

3 obrazy wręczone w formie nagrody w konkursie JWP

#konferencjaUPC

21 września odbyła się pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce powstania Jednolitego Sądu Patentowego łącząca przedstawicieli świata nauki, profesjonalnych pełnomocników i biznes. Do dyskusji zaprosiliśmy wiodących europejskich i krajowych ekspertów zajmujących się tematyką ochrony patentowej, którzy podzielili się z uczestnikami konferencji aktualną wiedzą na temat zmian związanych z rozpoczęciem działalności Jednolitego Sądu Patentowego w Europie. Była to także unikalna okazja do wymiany poglądów oraz poznania różnych strategii działań dotyczących „nowej rzeczywistości” w świecie patentowym.

310 osób zarejestrowanych na konferencję

75% frekwencja w dniu wydarzenia

27 publikacji prasowych na temat Jednolitego Sądu Patentowego i patentu o jednolitym skutku.

20 ekspertów z Polski i Europy

#świętaJWP #pomocJWP

W grudniu spotkaliśmy się na zasypanej śniegiem warszawskiej Pradze. Ten przedświąteczny wieczór, był kolejną okazją do cieszenia się swoim towarzystwem i wspólnego świętowania wszystkich sukcesów, w które obfitował jubileuszowy rok JWP. Miejsce spotkania nie było przypadkowe! Świeżo wyremontowany budynek przy ulicy Mińskiej 75, już w 2023 roku stanie się nową siedzibą naszej kancelarii! Już po raz 4 w swojej trzydziestoletniej historii nasza kancelaria zmieni warszawską lokalizację. Tym razem wszystko wskazuje na to, że rozgościmy się w klimatycznych murach starej drukarni z lat 50. na dobre. Podczas spotkania zaprezentowana została świąteczna produkcja z udziałem najmłodszych z JWP. Dzieci zadały nam świąteczne zagadki, opowiedziały za co lubią święta, jakie są ich ulubione świąteczne tradycje oraz z jakich wynalazków korzysta Mikołaj, przekazały też życzenia na święta. W tym roku, oprócz wielu innych akcji charytatywnych, jak zwykle przygotowaliśmy też Szlachetną Paczkę – tym razem dla rodziny z Wyszkowa.

8 akcji charytatywnych, w które zaangażował się Zarząd oraz Pracownicy JWP Rzecznicy Patentowi w 2022 roku: PAH „SOS Ukraina”, Pomoc dla dzieci z ukraińskiego Domu Dziecka, w Ośrodku w Pilaszkowie, Pomoc dla Schroniska w Korabiewicach, Szlachetna Paczka, Kolorowy Zawrót Plecaka dla Dzieci z Ośrodka Pomocy Społecznej Warszawa Śródmieście oraz Wieczór Marzeń Fundacji Dziecięce Marzenie, Zrzutka dla rodziny z Ukrainy (9 osób), którą przyjęła pod swój dach nasza koleżanka z JWP, Zbiórka leków i żywności dla służb ratowniczych we Lwowie.


15 dzieci z JWP Rzecznicy Patentowi, które wzięły udział w naszej jubileuszowej akcji #świętaJWP

#drużynaJWP

W roku jubileuszowym podzieliliśmy się wieloma informacjami i ciekawostkami na temat naszej kancelarii oraz niezmiennie rozpowszechnialiśmy wiedzę z zakresu prawa ochrony własności intelektualnej. W ramach cyklu #30ciekawostekna30latJWP opisaliśmy m.in. spór Quentina Tarantino o NFT do scenariusza filmu Pulp Fiction, opowiedzieliśmy o roli, jaką druk 3D pełni w odbudowie rafy koralowej czy o wynalazku stworzonym przez 15-letniego Filipa Piękosia, klawiaturze dla osób niepełnosprawnych, którego zgłoszenie patentowe pomogła złożyć do Urzędu Patentowego RP fundacja JWP Pomysł Patent Zysk.
Chcąc przybliżyć wszystkim nasz zespół zaprezentowaliśmy także kolegów i koleżanki, pracujących w różnych działach i na różnych stanowiskach w JWP Rzecznicy Patentowi, rzeczników patentowych, tłumaczy i specjalistów. Wywiady, które są dostępne na jubileuszowej stronie internetowej, pozwalają poznać bliżej i dowiedzieć się nieco więcej o wyjątkowych i bardzo różnorodnych przygodach zawodowych oraz prywatnych zainteresowaniach osób pracujących w naszej kancelarii.

100 publikacji o tematyce ochrony praw IP w internecie

50 publikacji w prasie i portalach zagranicznych

40 wpisów na blogu firmowym „Wszystkie Prawa Zastrzeżone”

7 wywiadów z cyklu #drużynaJWP

6 informacji prasowych

#InspiracjeNaInnowacje #OpowieściJWP

„Różnorodność spraw i ludzi” to film o kancelarii JWP przygotowany we współpracy ze wspaniałą ekipą z firmy Rebus Films, który zaprezentowaliśmy z okazji 30-lecia. Premiera zgodnie z zapowiedziami odbyła się 3 czerwca na uroczystej gali jubileuszowej. Obecnie produkcję można obejrzeć na naszych stronach internetowych oraz na kanale YouTube JWP_IP. Inspiracją do powstania filmu było zaskoczenie i zachwyt wywołane tym, jak bardzo różnorodne i ciekawe są sprawy, którymi zajmuje się kancelaria rzeczników patentowych.
W trakcie tworzenia filmu jubileuszowego, zrealizowaliśmy także przepiękny cykl pt. „Inspiracje na Innowacje”, w którym wzięli udział nasi Klienci prezentując swoje firmy oraz opowiadając o znaczeniu, jakie dla rozwoju biznesu ma spójna strategia ochrony praw własności intelektualnej. W produkcję zaangażowały się firmy Neel Sp. z o.o., Mago S.A., Zieta Prozessdesign Sp. z o.o. i Politechnika Warszawska.
Serdecznie dziękujemy także wszystkim naszym Klientom, którzy zaangażowali się w produkcję filmu jubileuszowego poprzez udostępnienie swoich produktów oraz siedzib. Dziękujemy firmie Gerda Sp. Z o.o., Agrosimex Sp. Z o.o., Mieszko S.A., Tarchomińskim Zakładom Farmaceutycznym POLFA S.A., Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy, Interdruk S.A., Grupie Żywiec S.A.. Prawa własności intelektualnej mają prawdziwą moc!

9 produkcji filmowych zrealizowanych przez JWP

6 profesjonalnych produkcji filmowych zrealizowanych we współpracy z firmą Rebus Films

1026+ wyświetleń naszych filmów  

Za nami ciekawy rok pełen spotkań, wymiany myśli i radosnego świętowania w licznym gronie. Rok także trudny ze względu na wydarzenia, które zmusiły nas do zmiany kierunku udzielanego wsparcia. Jeszcze na początku roku planowaliśmy wszystkie siły przeznaczyć na pomoc środowisku naturalnemu, adopcję pszczół, sprzątanie czy sadzenie lasów… Stanęliśmy jednak w obliczu ogromnego kryzysu humanitarnego, który stał się dla nas najwyższym priorytetem.
Mamy nadzieję, że Nowy Rok przyniesie nam poczucie bezpieczeństwa, niezbędne do dalszego rozwoju i wiele nowych, fascynujących projektów, których efektami będziemy mogli szeroko dzielić się z naszymi Przyjaciółmi, Klientami i Partnerami.

#drużynaJWP